Od kilku lat w całej Polsce trwają prace nad wdrożeniem dostępności budynków użyteczności publicznej do potrzeb osób niepełnosprawnych, w tym m.in. instalowanie pomieszczeń z wyposażeniem umożliwiającym przewijanie osób dorosłych tzw. Komfortki. Każdego dnia ok. 150 tys. dorosłych niesamodzielnych osób w Polsce, w asyście rodziców lub opiekunów, zmienia pieluchomajtki. Poza domem robią to często w niehigienicznych i urągającym godności warunkach.
Jednak stacjonarne Komfortki są nadal trudno lub nawet nieosiągalne przez kolejne lata w mniejszych miejscowościach.
Fundacja Victor odpowiadając na potrzeby społeczności Gminy Parczew oraz sąsiednich wybrała rozwiązanie, które sprawdzi się zarówno w pomieszczeniach jak i podczas wydarzeń plenerowych, tj. Mobilną Komfortkę. Inicjatywa ta wpisuje się w ogólnopolski program „Przewijamy Polskę” tj. akcji pięciu organizacji pozarządowych w tym Lubelskie Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych – Sejmik Wojewódzki.
Taka komfortka to namiot wyposażony w wyspecjalizowany sprzęt tj. profesjonalna leżankę z podnośnikiem, kosz na odpadki itp. To tu osoby z niepełnosprawnością ruchowa, sprzężoną z ich opiekunami oraz osoby, które są w szczególnej sytuacji np. rodzice z małym dzieckiem, seniorzy, chorzy z workiem stomijnym, będą mogli komfortowo i dyskretnie zadbać o higienę.
Aby zapewnić dostępność dla niepełnosprawnych spotkań/wydarzeń kulturalnych typu: konferencja, konsultacje z mieszkańcami, koncert, sztuka itp., sprzęt komfortki można rozstawić w wydzielonym pomieszczeniu, aby dostęp do niego był bezproblemowy.
Zapraszamy wszystkich organizatorów imprez plenerowych w tym instytucje publiczne, kultury, ośrodki pomocy społecznej itp., do współpracy z Fundacją w zakresie wypożyczenia komfortki na spotkania, festyny, koncerty itp. – zapytania proszę kierować na adres email fundacjavictor@gmail.com lub pod nr tel. 780 077 276.
Zakup komfortki nie byłby możliwy, gdyby nie pomoc Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Lublinie, która udzieliła dotacji na realizację zadania „Komfort-ka dla poszanowania prawa do godności osób niepełnosprawnych.”
Zadanie publiczne jest finansowany ze środków PFRON przyznanych przez Województwo Lubelskie