IV Konferencja osób niepełnosprawnych i ich opiekunów zrealizowana przez Fundację Victor odbyła się 28.10.2024 r. i zyskała ogromną publiczność (tj. ponad 70 osób), zarówno przedstawicieli samorządu jak i osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów.
Spotkanie otworzyła Pani Edyta Burs założycielka i Członek Rady Nadzorczej Fundacji Victor.
Jesteśmy ogromnie wdzięczni za to, że zaszczyciła Nas swoją obecnością Pani Małgorzata Paprota Dyrektor Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Oddział w Lublinie. Bez środków z PFRON nie bylibyśmy w stanie udzielać wsparcia naszym podopiecznym w takiej skali.
Nasze spotkanie nie mogło się odbyć również bez przedstawicieli lokalnych samorządów. Gminę Parczew reprezentował Pan Radosław Kozak z-ca Burmistrza Parczewa oraz Pan Stanisław Chojak Kierownik Referatu Oświaty i Kultury. Powiat Parczewski reprezentował Pan Janusz Hordejuk Starosta Parczewski. Z Gminy Sosnowica obecny był Pan Mariusz Hołowieniec Wójt Sosnowicy, Gminę Dębowa Kłoda reprezentował Pan Andrzej Woźniak Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dębowej Kłodzie.
Ze strony samorządowców usłyszeliśmy wiele słów uznania za Nasze działania oraz deklaracje wsparcia w dalszej działalności a przede wszystkim w znalezieniu lokalu, gdzie Fundacja mogłaby rozwijać swoją działalność na rzecz osób z niepełnosprawnościami.
Konferencja była okazją do ciekawych prelekcji i wymiany fachowej wiedzy i doświadczeń z obszaru działań na rzecz niepełnosprawnych. Zgromadzeni wysłuchali prelekcji Pani Iwony Szyszko Wiceprezesa Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych Ruchowo w Lublinie. Pani Iwona przedstawiła nam tematykę dot. jakości życia osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin. Jak wskazała, rozwiązaniem problemów z obszaru edukacji dzieci z niepełnosprawnościami byłoby utworzenie szkoły specjalnej w Parczewie.
Głos zabrała również Pani Maria Smyl Dyrektor Przedszkola Specjalnego w Ludwinie, która opowiedziała Nam o rozwiązaniach prawno-organizacyjnych i funkcjonowaniu przedszkola specjalnego oraz zaletach prowadzenia takiego przedszkola, w tym korzyściach terapeutycznych jakie otrzymują najmłodsi, u których zdiagnozowano choroby kwalifikujące do orzeczenia o niepełnosprawności.
Pani Agnieszka Czornak z Powiatowej Poradni Pedagogiczno-Psychologicznej w Parczewie odniosła się dzisiaj do rosnącej liczby niepełnosprawnych oraz skali potrzeb działań na rzecz dzieci i młodzieży wymagających wsparcia terapeutycznego w powiecie parczewskim.
Ponadto, Pani Maria Makowska z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Parczewie wyczerpująco przedstawiła szeroką ofertę centrum pomocy dla osób z niepełnosprawnościami m.in. program sprawny samorząd, dofinansowania do sprzętu rehabilitacyjnego, turnusy rehabilitacyjne i inne.
Na koniec głos zabrała Pani Joanna Krośko Kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Sosnowicy „Zielony Zakątek”. Pani Joanna podniosła kwestię braku instytucji, która obejmie wsparciem dorosłe osoby niepełnosprawne z całego powiatu parczewskiego. Wyrażała ogromny niepokój o osoby niepełnosprawne pozbawione instytucjonalnej pomocy terapeutycznej z czym zgadzają się rodzice dzieci niepełnosprawnych.
Serdecznie dziękujemy Wszystkim zgromadzonym, w tym szczególnie osoby z niepełnosprawnościami, tj. uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Parczewie, podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Laskach oraz Środowiskowego Domu Samopomocy w Sosnowicy „Zielony Zakątek”.
To było owocne spotkanie i mamy nadzieję, że to początek dobrych zmian we współpracy samorządów i Fundacji Victor, jako organizacji non profit działającej na rzecz osób z niepełnosprawnościami.
Konferencja współfinansowana ze środków Gminy Parczew.